NewsletterFacebook

Filmowe lekcje w Lunie

Filmowe lekcje w Lunie

Przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną na roku szkolny 2018/2019. Składa się na nią aż 5 programów edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli. Dzięki filmowym lekcjom z edukatorem uczniowie dowiedzą się jak dbać o zdrowie i własną kondycję, porozmawiają na trudne tematy związane z dorastaniem, lepiej zrozumieją nowe zjawiska z otaczającego ich świata oraz poszerzą wiedzę z zakresu licznych przedmiotów jak język polski, wiedza o przyrodzie, biologia, historia, WOS, geografia. Większości projekcji towarzyszy lekcja edukacyjna z wybranym specjalistą. Do wielu filmów posiadamy materiały edukacyjne, które pomogą nauczycielom poprowadzić lekcję i pogłębić temat poruszony w filmie.


1. KINO wychowuje ZDROWE pokolenie

Program KINO wychowuje ZDROWE pokolenie ma na celu zmianę nawyków żywieniowych i stylu życia uczniów, zadbanie o ich zdrowie i kondycję, wyposażenie ich w praktyczną wiedzę, umiejętności i odpowiednią motywację. Program obejmuje zagadnienia z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej i ekonomicznej i przeznaczony jest do realizacji w klasach II i III SP, IV-VIII SP oraz liceum.

Problem otyłości i nadwagi wśród polskich dzieci (według badań Instytutu Żywności i Żywienia co piąty uczeń ma nadmierną masę ciała*) oraz dorosłych przewija się w mediach, ale brak spójnej polityki dotyczącej profilaktyki otyłości i chorób żywieniowo zależnych oraz promocji zdrowego żywienia. Potrzebne jest wprowadzenie powszechnej edukacji kulinarnej do szkół. W programie szkół powinien znaleźć się przedmiot „Zdrowie”, aby umożliwić dzieciom i młodzieży zdobycie informacji na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz nauczyć dbania o zdrowie.
*Na podstawie komentarza do raportu IŻIŻ prof. Mirosława Jarosza

Program KINO wychowuje ZDROWE pokolenie został opracowany w oparciu o filmy dokumentalne. Obejmuje 9 pozycji filmowych, w ramach których realizowane są uniwersalne treści ekonomiczno-społeczne i kształtowane są umiejętności niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie.  Do każdego tytułu opracowane zostały gotowe scenariusze z obudową merytoryczną i metodyczną. Scenariusze są dostosowane do podstawy programowej klas II-III SP, IV-VIII SP oraz liceum.

Bloki filmowe nie stanowią cyklu, filmy można dowolnie łączyć bądź wybrać jedynie pojedyncze projekcje. Prelekcje poprowadzą wybrani specjaliści, np. dietetycy, coachowie zdrowia i żywienia, ekonomiści, socjologowie, itp. Po każdym spotkaniu nauczyciele otrzymają przygotowane przez ekspertów scenariusze lekcji o zdrowym stylu życia, stanowiące doskonałe wsparcie w rozwijaniu edukacji prozdrowotnej uczniów.

Katalog z filmami do pobrania na dole strony

 

2. Historia w ożywionych obrazach

Cykl zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przedstawia kluczowe momenty historii Polski w formie filmowo „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. Bohaterowie obrazów, dzięki wybitnym aktorom, ożywają na ekranie. Widzowie mogą usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny, w jakim była Polska w danym momencie dziejowym.

JAN MATEJKO
Ekranizacja 10 obrazów Jana Matejki.
Tematy: Zaprowadzenie chrześcijaństwa r.p. 965, Zabójstwo św. Stanisława, Stańczyk na balu Królowej Bony, Hołd pruski, Unia Lubelska, Batory pod Pskowem, Kazanie Skargi, Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim, Jan Sobieski pod Wiedniem, Konstytucja 3 maja. Do filmów opracowano materiały dydaktyczne. Rozmowy prowadzą historycy i nauczyciele.
Patronat Instytutu Historycznego UW  /  Honorowy patronat Ministra Edukacji Narodowej.

POLSKA NIEPODLEGŁA
Ekranizacja obrazów i grafik, przedstawiających wydarzenia związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski.
Do filmów opracowano materiały dydaktyczne. Rozmowy prowadzą historycy i nauczyciele.

Pełny opis programu: http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa

 

2. Kinotrampkowe rozmowy o dorastaniu

Zapraszamy serdecznie Państwa i Państwa klasy na wyjątkowe spotkania i rozmowy, do których pretekstem będą filmy opowiadające o młodych bohaterach - równolatkach. Zarażamy naszą pasją – filmami, a przy okazji wykorzystujemy te filmy do rozmowy o życiu i o jakości utworu audiowizualnego. Rozmawiamy o ważnych cechach charakteru, które warto szlifować, rozmawiamy o filozofii, kulturze, społeczeństwie, przyglądamy się językowi filmu – bo przez niego rozmawia z nami reżyser; zastanawiamy się czy historie filmowe są ważnym elementem naszego życia.
Spotkania poprowadzą organizatorzy Kina w Trampkach – Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli (www.kinowtrampkach.pl).

W programie znalazło się 12 tytułów z podziałem na kategorie wiekowe:

  • klasy I-III SP - Tęcza, Zielona szkoła, Najlepsze przyjaciółki
  • klasy IV-VI SP - Chór, Mały gangster, Mecz o wszystko
  • klasy VII-VIII SP oraz I klasa szkoły średniej - Kauwboy. Chłopiec i kawka, Moja chuda siostra
  • klasy II-III szkoły średniej - Ave, Uciekinier, Biegnij Amelio!, Goodbye Berlin

Filmy z danej kategorii wiekowej można dowolnie łączyć lub wybrać pojedynczą projekcję. Po seansie odbywa się spotkanie tematyczne z przedstawicielami festiwalu Kino w Trampkach.

Katalog z filmami do pobrania na dole strony

 

4. Akademia dokumentalna

Selekcja filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży pokazywanych na jednym z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity

SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-VI
Filmy krótkometrażowe, gdzie bohaterami są dzieci, ułożone bloki tematyczne. Mówią o tym jak, realizować  marzenia,  rozwijać pasje, pokonywać strach. Poruszają tematy tradycji, relacji ze starszymi, tożsamości czy niepełnosprawności.

SZKOŁY PODSTAWOWE  KLASY VI-VIII I SZKOŁY PONADPODSTAWOWE
Filmy długometrażowe podzielone na bloki tematyczne :
Problemy Współczesnego Świata , Sztuka i Kultura , Nasza planeta , W kręgu psychologii

Do filmów opracowano scenariusze dla nauczycieli. Rozmowy po filmach prowadzą psycholodzy z Uniwersytetu SWPS

Pełny opis programu: akademiadokumentalna.pl
Katalog z filmami do pobrania na dole strony

 

5. Filmy na zamówienie

Projekcje filmów animowanych, fabularnych i dokumentalnych dla dzicie, na święta, imprezy, specjalne okazje. Do wyboru filmy repertuarowe oraz produkcje starsze.

 

Koordynator projektów edukacyjnych

Paulina Jeziorek
edukacja@kinoluna.pl
tel.: 22 628 96 98
kom.: 606 544 851

 

Do ściągnięcia: