NewsletterFacebook

Tónlist: muzyka po islandzku

Tónlist

Boom na muzykę islandzką trwa nieprzerwanie od połowy lat 80. ubiegłego wieku. Szlaki przetarł zespół Sugarcubes, w którym debiutowała Björk. Za nią poszli inni artyści – dziś nazwy takie, jak: GusGus, Sigur Rós, múm, Of Monsters and Men czy Jónsi są znane na wszystkich kontynentach. Film jest relacją z aktualnego stanu islandzkiej sceny i próbą wyjaśnienia jej fenomenu.

Muzycy, dziennikarze i DJ-e zastanawiają się, jak to możliwe, że w tym liczącym 320 000 ludzi kraju powstało tyle zespołów podbijających świat. Wyjaśnień jest kilka – doskonały, hojnie wspierany przez państwo system edukacji muzycznej, protestancka tradycja współpracy w imię wyższych ideałów, chęć przebywania razem i zapomnienia o surowej naturze, bogata muzyczna tradycja śpiewanych eposów sięgająca XIV wieku. Film jest pełen przykładów na to, jak bardzo muzyka przenika codzienne życie Islandczyków – mawiają oni, że w innych krajach dzieci zapisuje się na futbol, u nich zaś do szkoły muzycznej. Nikogo nie dziwi 1000 zgłoszeń do konkursu Eurowizji z miasteczka liczącego niewiele więcej mieszkańców.

Filmowcy, uwiedzeni bajkowym pejzażem Islandii, nie szczędzą nam widoków wyjętych z opowieści o elfach i trollach. Ujęcia wodospadów, torfowisk i gorących źródeł przeplatane są wywiadami, w których nawet największe gwiazdy, jak múm, ujmują skromnością i prostotą, tłumacząc cierpliwie, że do końca nie wiedzą, w czym tkwi źródło ich sukcesu. Twierdzą, że ich celem nie jest udowodnienie, że są od kogoś lepsi, lecz zaskoczenie niebanalną melodią lub przemyślną aranżacją. Film jest urokliwą wycieczką do muzycznego raju, w którym w istnienie elfów wierzy 80% mieszkańców. Wypełnione niepodobną do żadnej innej muzyką kadry, intymne rozmowy, koncerty w najbardziej zaskakujących miejscach – wszystko to składa się na portret niezwykłej wyspy oddychającej dźwiękami. W filmie można usłyszeć (i zobaczyć) m.in. takich wykonawców, jak Ólafur Arnalds, Ásgeir, czy Snorri Helgason.

Film należy do sekcji Wena i Muza – Free Your Mind.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Wielka Brytania
Rok produkcji: 
2014
Czas trwania: 
47 min
Reżyseria: 
Stephen Bevan