NewsletterFacebook

UFF: Encyklopedia Majdanu

ЕНЦИКЛОПЕДІЯ МАЙДАНУ

„Encyklopedia Majdanu”  to sześć krótkometrażowych historii o wybuchach społecznej aktywności w Ukrainie. Bohaterami filmów są obrońcy praw człowieka, wolontariusze, medycy wojskowi, dziennikarze, blogerzy, zwykli ludzie, którzy zmienili rzeczywistość we współczesnej Ukrainie. Każdy z bohaterów ma swoją historię, jednak wszyscy razem tworzą jedną, spójną opowieść.

Automajdan

Automajdan – działania społeczne na czterech kółkach. Wszystko rozpoczęło się od zrzeszenia kierowców, którzy patrolowali ulice, blokowali budynki państwowe i pomagali aktywistom na Majdanie.

Euromajdan SOS

Dzień po pobiciu studentów na Euromajdanie, aktywiści Centrum swobód obywatelskich utworzyli gorącą linię dla poszkodowanych oraz adwokatów-wolontariuszy i w taki sposób zapewnili usługi prawne oraz obronę w sądach uczestnikom protestu. Obecnie śledzą oni dokładnie zbrodnie wojskowe, zajmują się międzynarodową adwokaturą i walczą o zwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w Rosji.

Krym SOS

Pierwszego dnia rosyjskiej okupacji na półwyspie, krymscy aktywiści utworzyli stronę na facebooku pod nazwą Krym SOS, aby przekazywać rzeczywiste i sprawdzone informacje na temat sytuacji na Krymie. Obecnie Krym SOS niesie pomoc humanitarną, prawną i psychologiczną migrantom wewnętrznym oraz walczy o przyłączenie Krymu do Ukrainy.

Myr

Myr – film o Miroslavie Gaju, wykładowcy aktorstwa w słynnym projekcie “Wszyscy tańczą!”, który, zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy, utworzył wpływową fundację, działającą na zasadach wolontariatu i zapewnia żołnierzom ATO jedzenie, odzież, noktowizory i inny sprzęt wojskowy.

Język

Na wschodzie i południu Ukrainy spory odsetek ludności nie włada językiem ukraińskim. Aktywiści organizują darmowe kursy językowe dla wszystkich chętnych, książkowe jarmarki, koncerty czy spotkania z pisarzami.

Oczyszczenie

Historia zmagań lustratora naczelnego Ukrainy Jehora Sobolewa z uchwaleniem nowego prawa lustracyjnego oraz utworzeniem Komisji Lustracyjnej.

Gatunek: 
dokument
Kraj produkcji: 
Ukraina
Rok produkcji: 
2016
Czas trwania: 
108 min
Reżyseria: 
Siergiej Łysenko
Język: 
polskie napisy