NewsletterFacebook

Czy dziennikarstwo śledcze jest dziś możliwe? - film + spotkanie - MDAG film festival

Wydarzenie trwa od: 
15 Maj 2019 - 20:00

Spotkanie: Czy dziennikarstwo śledcze jest dziś możliwe?
po pokazie filmu „Kwity z Panamy”, reż. Alex Winter�W języku

W ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Warszawa Partner: OKO.press

bilety: http://kinoluna.pl/filmy/kwity-panamy

Panama Papers to prawdopodobnie największa jak dotąd afera z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych przez sławy tego świata. Film „Kwity z Panamy” przedstawia kulisy tej afery. Redaktorzy „Süddeutsche Zeitung” opowiadają o jej początkach. Czy we współczesnym świecie, w którym media muszą utrzymać się na rynku, zaangażowane społecznie i niezależne dziennikarstwo jest jeszcze możliwe? Z Bastianem Obermayerem, głównym dziennikarzem śledczym „Süddeutsche Zeitung” i bohaterem „Kwitów z Panamy”, po projekcji porozmawia Bartosz Kocejko, dziennikarz OKO.press. Portal jest partnerem sekcji filmowej Czwarte oko, dotyczącej roli zaangażowanego dziennikarstwa.

Prowadzący:
Bartosz Kocejko - redaktor i dziennikarz OKO.press, tłumacz literatury, członek Warszawskiego Chóru Rewolucyjnego „Warszawianka”. Pisze o polityce społecznej, rynku pracy i podatkach.

Gość:
Bastian Obermayer - bohater filmu „Kwity z Panamy” („The Panama Papers”). Dziennikarz śledczy dziennika „Süddeutsche Zeitung”, zdobywca Pulitzera za pracę nad ujawnieniem afery Panama Papers.

O FILMIE:
Kwity z Panamy, (The Panama Papers)
USA / USA, 2018, 100 min.
Reżyseria / Directed by: Alex Winter

Panama Papers to prawdopodobnie największa jak dotąd afera z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych. Pierwsze raporty opublikowano w 2016 roku, a pełna lista przedsiębiorstw zarejestrowanych w rajach podatkowych udostępniona została w maju 2016 roku. Film przedstawia kulisy tej afery. Redaktorzy „Süddeutsche Zeitung” opowiadają o jej początkach, gdy anonimowy informator zaoferował im ogromną liczbę tajnych danych na temat uchylania się od podatków na dużą skalę.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
# Debata w języku polskim i angielskim / In Polish and English
# Program całego festiwalu od 18.04 na: www.mdag.pl
# Od 27.04 rusza sprzedaż biletów. Bilety do kupienia online lub w Muzeum Polin. Osoby akredytowane będą mogły dostać bilety tylko w Centrach Festiwalowych w Kinotece, Lunie, Iluzjonie, Muranowie.